Habername.com… İsveç Konfernas…

Ana Sayfa » Basından » Habername.com… İsveç Konfernas…

Yazar: Sevda TÜRKÜSEV | Kategori: Basından | 7 Ara 2011, Çarşamba |

”Hayat bedel ödemek ve haddini bilmektir”

04.12.2011 01:06
Kişisel gelişim uzmanı ve gazeteci yazar Sevda Türküsev, İsveç’in başkenti Stockholm’de “Duygu Kontrolü ile Kişisel Başarı” konulu bir konferans verdi.

Kişisel Gelişim Uzmanı ve Gazeteci-Yazar Sevda Türküsev, Stockholm’de “Duygu Kontrolü ile Kişisel Başarı” konulu bir konferans verdi.

ATİLA ALTUNTAS/STOCKHOLM

İsveç Diyanet Vakfı tarafından organize edilen konferansta Türküsev, kaliteli bir hayatın yaşanması için bedel ödemek ve haddini bilmek gerektiğini belirtti ve : “Hayat bedel ödemek ve haddini bilmekten geçer. Bedel öderken acı çekersiniz ama mutlaka disiplinli olmalısınız. Bu bedel; örneğin adam sağlığı için sigarayı bırakacaktır. Canı çok istediği halde sağlığı için fedakârlık yapar.” dedi.

ABF binasında gerçekleştirilen konferansın açılış konuşmasını Stockholm Din Hizmetleri Müşaviri Prof.Dr. A. Bülent Baloğlu yaptı. Baloğlu, Diyanet vakfı olarak her ay bir konferans organize ettiklerini ve konferans serisinin devam edeceğinin sözünü verdi.Baloğlu konferansın düzenlenmesinde büyük katkıları olan THY ve İsveç Türk İşçi Dernekleri Federasyonunada teşekkür etti.

Daha sonra Türküsev hayatından kesitlerle süslediği konferansta iki saat kesintisiz konuşmasına rağmen katılımcılardan tam not aldı. Türküsev, en büyük terapinin ibadet ve dua olduğunu ve bu ibadetinde kişinin kendi inandığı her ne ise onun gereğini yapmak olduğunu belirtti. “Ben özgürüm diyerek, kafanıza göre yaşayamazsınız. Özgürlüğünde bir sınırı var.”  diye sözlerine devam eden Türküsev, ‘’Hayatın temel kaynakları, inanç ve toplumsal değerlere sahip çıkmaktır.  İnanç size şükür etmeyi öğretir. Aksi takdirde helak olursunuz.  Değerlerinde en üstünü de ahlaktır. Bir insan hangi dine mensup olursa olsun, ama mutlaka bir şeye inansın ve ahlaklı olsun.  Ahlaktan sonra dik durmak, sabretmek ve devamlı hareket halinde olmak kişisel gelişim için en önemli unsurlar.’’şeklinde konuştu.

Herkesin yaşamının mutlaka bir gün son bulacağına dikkati çeken Türküsev, kaliteli bir ölüm için kaliteli bir hayatın yaşanılması gerektiğini ifade etti. Temel inanç ve değerlerin insanların kalitesini ortaya koyduğunu dile getiren Türküsev, kişinin karşısındaki kişiyle iletişim kurabilmesi için öncelikle kendisini tanıması gerektiğini söyledi. Türküsev, “Eğer başarılı olmak istiyorsak biz hayatı sevmek zorundayız. Bir işte başarılı olmak için yüzde 55 vücut dili, yüzde 38 ses tonu ve tını, yüzde 7 ise işi bilmek önemlidir. Siz ne kadar işi bilirseniz bilin iyi bir ses tonunuz yoksa ve beden dilinizi kullanamıyorsanız o işte başarılı olamazsınız ve karşı tarafı ikna edemezsiniz.’’ şeklinde konuştu.

2023 Copyright © SEVDA TÜRKÜSEV - Tüm hakları saklıdır.