Kendinizi yaksanız da nafile… 29 Ağustos 2014 yenisafak.com yazısı

Ana Sayfa » Yazılar » Kendinizi yaksanız da nafile… 29 Ağustos 2014 yenisafak.com yazısı

Yazar: Sevda TÜRKÜSEV | Kategori: Yazılar | 22 Kas 2014, Cumartesi |

Evet, millet tarih yazdı ve 28 Ağustos 2014 tarihi, bu ülkenin gerçek demokrasi ve özgürlükler adına yeni Türkiye yolunda attığı ilk adımların tarihi oldu.

Tabi ki, her zamanki gibi CHP yapacağını yaptı. Kendisini sosyal demokrat ve Kemalist olarak nitelendiren, hükümet kurmuş bir CHP, dün Türkiye Büyük Millet Meclisi”nde bu devletin geleneklerini bizzat çiğnedi.

Cumhurbaşkanı yemin törenini protesto edecek kadar paradoks içinde olan CHP”nin ne kadar bittiğinin, acizleştiğinin, saygısızlaştığının, yani kısaca kendini kaybettiğinin resmini gördük.

Tören çıkışı CHP”li vekillere, “İsterseniz kendinizi yakın, millet için fark etmez çünkü az önce yaptığınızla zaten kendinizi yaktınız!” dedim.

Kendini uyanık zanneden, ilkokul çocukları seviyesinde protestolar yapan CHP”nin düştüğü bu durum içler acısı…

Kılıçdaroğlu”nun törene katılmamasından sonra, grup olarak törene katılmamaları tabandan tepki alacağı için kendilerini iyi göstermek adına bir şeyler yapmaları gerekiyordu ve kendilerince yaptılar da…

Sözüm ona, onlar yemin törenine gelecek, söz isteyecek ve onlara söz verilmeyecek ve onlarda meclisi terk edecekler… Yani, “Biz gittik ama Meclis Başkanı bizi konuşturmadı!” diyeceklerdi.

Ama öyle olmadı…

Meclis içtüzük kitabını Meclis Başkanı”na fırlatmak, her şeyden önce içtüzüğe aykırıdır; sonrasındaysa büyük bir saygısızlıktır.

Ve milletin nazarındaysa bu yaptıkları terbiyesizliktir; milletin iradesine saygısızlıktır; milletin iradesini yok saymaktır!

Zaten sağdan-soldan herkes CHP”nin bu saçma sapan protestosuna tepki verdi. Yaptıkları sadece ve sadece kendi kendilerini yakmaktan başka bir şey değildi. Seçim sonuçları tam tersi olsaydı ne olacaktı?

İhsanoğlu”nu mu protesto edecektik?

Hayır! Hoşumuza gider-gitmez, saygıyla TBMM”de herkes yerini alacaktı…

Hoş! Neyi, neden konuşuyoruz ki! CHP, hiçbir zaman hükümet olmak, halka hizmet etmek için ortaya çıkmış değil ki! CHP”de ancak ve ancak kendi içlerinde bir koltuk mevki yarışı vardır ve onların derdi her zamanki gibi muhalefette kalıp zevkusefa içinde yaşamaktır.

Halkın seçilmiş Cumhurbaşkanını, siz kim oluyorsunuz ve hangi sıfatla protesto ediyorsunuz?

Siz hangi milleti temsil ediyorsunuz ve hangi milletin vekillerisiniz?

Sizin yaptığınız bu saygısızlık, size oy veren insanlara da mal edilemez. Halkın seçtiği bir Cumhurbaşkanı, sizlerin elindeki imtiyazları aldığı için sinirden çıldırmış durumdasınız!

Millete hizmete talip bir partinin, CHP”nin, milletin %52″sini protesto etmesi kadar akıllara zarar bir durum olabilir mi?

Tabi konu millete hizmet olmayınca her türlü pisliği yaparlar. 14 parti birleşip çatı adayı ile yola çıkıp, her şeyi olduğu gibi bunu da ellerine yüzlerine bulaştırınca iyice kendilerini kaybettiler. Özeleştiri yapıp kendilerine biraz çeki düzen vereceklerine, iyice yoldan çıkmış durumdalar!

Birileri CHP”ye yılın 2014 olduğunu, Türkiye”nin artık normalleştiğini ve gerçek demokrasiye kavuştuğunu söylemeli. Fakat bunları bir doktor kontrolünde söyleseler çok iyi olur; çünkü CHP”de muazzam bir Recep Tayyip Erdoğan ve Ak Parti paranoyası var.

Son seçimlerde ve yemin töreninde yaptıklarından sonra gördük ki, CHP”de bir de kendilerine oy vermeyen halka karşı bir düşmanlık paranoyası oluşmuş durumda…

Halkı karşısına almış bir siyasi partinin halkçı ve Cumhuriyetçi olması mümkün değil…

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bir tarih yazdı ve Cumhurun başını kendisi seçti.

Artık mühür halkta ve halk Süleyman…

Bu ülkede din, dil, ırk, etnik köken ayırt etmeden rahatça ve özgürce yaşayacağımız bir döneme girdik…

CHP, bu kavgacı ve çirkin muhalefetini yapacağına dönüp kendisine baksın. Kurumsallaşmanın yanından geçmemiş, kendi içinde birbirini yiyen bir partiden halka bir fayda gelmez. Halkı 90 yıldır bastırıp, bir de halkın üstüne basıp, kendini elit olarak kabullenmiş bir zümrenin imtiyazlarını kaybetmesi haliyle ağır bir darbedir.

Halkın darbesi bu zümrelere her ne kadar ağır gelse de artık devran eskisi gibi değil…

İlk seçilmiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan”ın Anıtkabir”de dediği gibi, “Gazi Mustafa Kemal”in hedeflediği Türkiye Cumhuriyeti gerçek manasında şimdi can buluyor.” Halkın teveccühü ile seçilenlere saygı duymayanlar, Gazi Mustafa Kemal”e de saygı duyamazlar.

Ve tabii ki, bizler bir Osmanlı ve Osmanlı askeri olan Gazi Mustafa Kemal”i konuşuyoruz; bazıları ise kendi kafalarından oluşturup halka dayatmaya çalıştıkları Atatürk”ü konuşuyorlar.

Aradaki fark bu…

Yıllardır Gazi Mustafa Kemal”i yok sayıp sadece “Atatürk” diyerek halka diktatörlük yapmaya çalışanların, bugün geldiği durum ortada…

“Yanlış hesap Bağdat”tan döner!” diye boşuna dememişler.

Ve yıllar sonra Gazi Mustafa Kemal”in arkasına sığınıp, onu kullanıp, kendilerini diktatörce ülkenin tek sahibi zannedenlerin, halk tarafından devrilmesi tarihin tekerrürü ve Hakk”ın bir adaletidir.

Şu saatten sonra sadece bir CHP”li vekil değil hepsi topluca kendilerini yaksalar bile yaptıkları saygısızlıklarla bu halkın gönlünü alamazlar…

7 yıl önce devir- teslimi layık görmeyenler, hazmedemeyenler, bugün neredeler? Halkın iradesinin nasıl bir devir- teslim yaptığını seyrederken ne hale geldiklerini tahmin etmek hiç de zor değil…

Bu yüzden sakın ha kendilerini yakmaya falan kalkmasınlar; yazık! Ayrıca günah!

Türkiye artık yeni bir yolda! Ve “Dünyada ben de varım!” diyerek yoluna devam edecek… Buna destek olmak vatandaşlık görevi; köstek olmak ise…

Adını siz koyun…

Evet, sonuç; Türkiye Cumhuriyeti artık normale döndü ama bazılarının tersi döndü…

Artık anlayana…

2023 Copyright © SEVDA TÜRKÜSEV - Tüm hakları saklıdır.