TÜRKÜSEV’DEN STOCKHOLM’DE MUHTEŞEM KONFERANS 3 Aralık 2011

Ana Sayfa » Basından » TÜRKÜSEV’DEN STOCKHOLM’DE MUHTEŞEM KONFERANS 3 Aralık 2011

Yazar: Sevda TÜRKÜSEV | Kategori: Basından | 7 Ara 2011, Çarşamba |

ÜRKÜSEV’DEN STOCKHOLM’DE MUHTEŞEM KONFERANS Kategori: GENEL GÜNDEM, KİŞİSEL GELİŞİMEklenme Tarihi: Ara 4th, 2011 Google’de ara


İsveç Diyanet Vakfı
ve İsveç Türk İşçi Dernekleri Federasyonu’nun ortak düzenlediği “BAŞARININ SIRRI” adlı konferansta hayatın içinden örneklerle önemli bilgiler verildi.
Konferasın açılış konuşmasını Din Hizmetleri Müşaviri Prof.Dr. Bülent Baloğlu gerçekleştirdi.

Baloğlu; Organizasyona katılım sağlayan tüm katılımcılara ve organizasyonu ortaklaşa oluşturdukları İsveç Türk İşçi Dernekleri Federasyonu’na ve diğer destekleyicilere teşekkür ederek başladı.

Sevda Türküsev’in başarı hikayesinden son derece etkilendiklerini söyleyen Baloğlu, “Sevda hanımın hayat hikayesini okuduğumuzda Türkiye’de ki dirençli mücadelesinin kendisine çok şey kazandırdığını görüyoruz. Bu nedenle bilgi ve birikimlerini bizimle paylaşmasını ve Türküsev’in yaşam hikayesinin başarıya giden yolda çok önemli bir model olacaktır” şeklinde konuştu.

Kendi çalışmaları ile ilgili de kısaca bilgi veren Baloğlu, sözü konuşmacı Türküsev’e bıraktı.

“HAYAT HADDİNİ BİLMEK, BEDEL ÖDEMEKTİR”
Kişisel Gelişim Uzmanı ve Gazeteci/Yazar Türküsev, “BAŞARININ SIRRI” adı altında düzenlenen “Kişisel Özgüven, Duygu Kontrolü ve Farkındalık” konularında hayatından ve hayatın içinden örnekler vererek konuşmasına başladı.

Kendi yaşamından örnekler vermekten çekinmeyen ve doğal bir şekilde yaşamını özetleyen Türküsev, bir anne olarak hem çocuğunu büyütmek, hemde başarıyı yakalayabilmek çok zor olduğunu ancak başarmak için inanmak ve yaşam modelini inanç temellerine paralel götürmenin önemli rol oynadığını savundu.

Kişisel gelişim ve sosyal yaşam noktasında örnekler veren Türküsev; “Özgürlük demek, hayata karşı sorumluluk duymak demektir. Özgürlük demek, benim inanç şeklim bu, ben her yerde istediğim şekilde davranırım demek değildir. Siz istediğiniz gibi davranmaya kalkarsanız özgürüm diye, başka insanların özgürlüklerine müdahale edersiniz veya başka insanların inaçlarına saygısızlık etmiş olur ve başka insanların değerlerini çiğnersiniz. O yüzden gerçek anlamda özgürlük, gerçek özgüven duygusu, neyi, nerede, nasıl, ne kadar yapabilme yeteneğine sahip olmaktır” dedi.

“İNANÇ VE DEĞERLER İNSANI AYAKTA TUTAR”

İş dünyası, sosyal yaşam ve aile içinde insanı ayakta tutan en önemli gücün inanç bütünlüğü ve bilinçli davranış olduğunun önemine vurgu yapan Türküsev, “İnançlıysanız, inanıyorsanız, güçlüsünüz demektir” şeklinde konuştu.

Aile danışmanlığı konusunda insanların bir çok değişik isteklerle kensine geldiğini de söyleyen Türküsev, “İnsanın neyi nasıl, hangi oranda istemesi gerektiğini bilmesi gerektiğini, mümkün olan istekler ve mümkün olmayan istekler vardır. Bu nedenle isteklerimizi doğru ve orantılı istememiz gerekiyor” dedi.

“Hangi inançlara sahip olursanız olun, hangi dine mensup olursanız olun, mutlaka o dinin, o inancın gereklerini (ibadetlerini) önemli ölçüde yerine getirmelisiniz veya ateist olabilirsiniz o zaman toplumsal genel değer ve inançlara sahip çıkacaksınız” diyen Türküsev, bunun başında da ahlak gelir şeklinde konuştu.

AHLAK DİNLERDE DE ASLI OLANDIR, DEVLETLERDE DE ASLI OLANDIR
Ahlak dinlerde de aslı olandır, devletlerde de aslı olandır, uzaya gidin orada da bir dünya varsa orada da ahlak mutlaka ilk değerdir. O yüzden biz inanç ve değer dediğimizde herkesin aklına ilk olarak din gelir ama tabiki din ilk baştadır ama şu anda buraya gelip oturmanız bile inanç ve değerlerinizin bir karşılığıdır dedi.

Demekki burada bulunan herkesin içinde bir inanç, yeni bir şeyleri öğrenme, kendini geliştirme gibi bir inanç var ki burada bulunuyorsunuz şeklinde konuştu ve tüm katılımcılara teşekkür etti.

“BİR ENKAZIN ALTINDA KALMIŞ GİBİYDİM
Türküsev, başarıya giden yolda hayatından örnekler verirken, genç yaşta evlenmenin, anne olmanın ve sonra ayrılan bir eş olmanın çok zor olduğunu söylerken o süreci bir enkaza benzettiğini söyledi.

Türküsev ayrıca Sertap Erener’in o dönemde “Hadi yüreğim ha gayret. Hele sıkı dur hele sabret. Başını eyme dik tut. Bu bi rüyaydı farzet” şarkısını örnek vererek dik durmanın, mücadele etmenin ve sorunların üstesinden gelmenin motivasyon ve hayata konsantre olarak belli planlar ve hedefler doğrultusunda hareket etmenin çok önemli olduğunu vurguladı.

“KİŞİSEL GELİŞİM İÇİN HEP HAREKET HALİNDE OLUN, ÇÜNKÜ DURMAK YIKILMAKTAN ÖNCEKİ HALDİR”
Dik durmakla, durmanın karıştırılmaması gerektiğini söyleyen Türküsev, dik durmanın çok önemli olduğunu vurgularken verdiği örneklerle katılımcılardan alkış aldı. Hayatta dik durmak ve yıkılmamak için insanın sürekli hareket halinde olması gerektiğini vurgulayan ünlü yazar, sürekli ayakta durduğunuz zaman bir süre sonra tansiyonunuz ve kan şekeriniz düşmeye başlar. “Durmak yıkılmaktan önceki haldir” kişisel gelişim için sürekli hareket halinde olmak gerekiyor şeklinde konuştu.

Aile ilişkilerine de önemli ölçüde yer veren Türküsev, “erkekler hep kadınlarının melek olmasını ister ama siz cenneti sunmazsanız kadının melek olmasını bekleyemezsiniz, cehennemi verirseniz zebani olur çıkar” bu durum kadın içinde aynen geçerlidir diyen Türküsev, eşlerin aile birlikleri için ortak değerlerle doğru şekilde diyalogta olmaları gerekiyor şeklinde konuştu.

“HER İNSANIN BAŞARDIĞI YEGANE ŞEY ÖLMEKTİR
Ölüm gerçeğini unutmadan, dünyaya öyle yatırım yapmak gerektiğini söyleyen Türküsev, “Akıl fen ilimleri ile, vicdan ise din ilimleri ile ilerler” aklı ve ilmi geliştirmeden başarmanın mümkün olmadığını söyledi ve konuşmasına fen ilimleri ile din ilimleri için illa okumak gerekmez, keşke hepimiz okusak ancak eğer bu imkandan zamanında yararlanamamışsak, okuma imkanımız olmamışsa, günümüz teknoloji imkanlarının getirmiş olduğu nimetlerden faydalanarak her birey kendini oldukça pozitif bir şekilde geliştirebilir diye devam etti.

“HAYATTA HER ŞEYİN BİR BEDELİ VAR!
HAYAT BEDEL ÖDEMEK VE HADDİNİ BİLMEKTEN İBARETTİR!”
Bedel ödemeden ve haddini bilmeden, ne sosyal hayatta, ne iş hayattında, ne okul hayatında, ne de başka bir alanda var olmak ve başarmak mümkün olmadığı şeklinde konuşan Türküsev, “Çocuğunuzun karşısında bile haddinizi bileceksiniz. Haddinizi aşıp o çocuğu şiddetle terbiye etmeye başladığınızda arsız bir çocuğunuz olur” bu hayatın tüm alanlarında da böyledir diyerek iş dünyasındanda örnekler veren Türküsev, yanınızda çalışanlarınıza tokat atarken okşamayı, gönlünü almayı bilmezseniz hiç kimse yanınızda sizi severek çalışmaz şeklinde konuştu.

“DİSİPLİN ACI ÇEKME SANATIDIR”
Türküsev, Bedel ödemenin disiplinden geçtiğini ve disiplinin de acı çekme sanatı olduğunu vurgulayarak, disiplinli insanların hayatına şöyle bir bakarsak o insanın disiplin oranına göre nasıl bedeller ödediğini görmemiz mümkün olur. “Hiç kimse bedel ödemeden yeni bir şeye sahip olamaz ve hayatta ne zaman acı çekme sanatını öğrenirseniz o zaman disiplinli olmayı başarırsınız” diye konuştu.

Yaklaşık iki saat ara vermeden konuşan sosyal danışman, kişisel gelişim uzmanı, gazeteci-yazar ve aynı zamanda anne Sevda TÜRKÜSEV, programın sonuna doğru katılımcıların sorularınıda yanıtladı ve katılımcılardan tam not aldı.

Türküsev, konuşmasının sonunda katılımcılara tekrar teşekkür ederek, İsveç’te böyle bir organizasyonun tertiplenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Ş.Semihhan AYDEMİR

2023 Copyright © SEVDA TÜRKÜSEV - Tüm hakları saklıdır.